Než si pořídíte štěňátko…

Chovatelská stanice

Štěňátka všech plemen jsou úžasně roztomilá a málo kdo při pohledu na chlupatou kuličku, která připomíná plyšovou hračku, odolá a nového člena rodiny si nakonec donese domů.

Štěňata rhodéského ridgebacka nejsou výjimkou. Rhódésky ridgeback je krásný a elegantní pes i v dospělosti. Jedná se však o plemeno relativně náročné, které kromě přítomnosti svojí smečky (páníčka a jeho rodiny) potřebuje důslednou výchovu a pohyb. Hodně pohybu. Milují dlouhé procházky, hru s ostatními psy, běhání ať už s páníčkem, u kola nebo koloběžky.

Než však štěně doroste a můžete s ním vyrazit na dlouhou túru nebo výlet na kole, musíte nějaký čas počkat. Štěně je možné zatěžovat až přibližně od jednoho roku věku. Do té doby je vhodné nechat fyzickou zátěž na štěněti, aby si samo „řeklo“ kolik naběhá a jak dlouho potřebuje odpočívat. I když fyzické velikosti dosáhnou ridgebaci přibližně okolo jedno roku věku, do 18 měsíců jsou považování (jako velké plemeno) za štěňata. Plné dospělosti dosahují relativně pozdě a to až mezi 2. a 3. rokem života.

Pokud se po dlouhém přemýšlení rozhodnete pro štěně ridgebacka, opravdu dobře zvažte svoje možnosti. Jestli máte dostatek času a prostoru dopřát svému novému parťákovi potřebný pohyb. Jestli máte možnost ho někde cvičit (chodit s ním přímo na „cvičák“, máte vlastní zkušenosti nebo v blízkosti zkušenou osobu, která vám kdykoliv poradí a pomůže). Ridgeback potřebuje důslednou a klidnou výchovu, ideálně od 4 měsíců věku. Jinak se může stát dominantním (hlavně psi) a náprava chování nebývá jednoduchá.

Jestli máte malé děti představte si, jak skloubíte jejich denní režim s režimem malého štěněte (venčení, výcvik, odchody do školky, práce a podobně…). Bude mít štěně prostor, kde si může v klidu odpočinout? Ridgeback zvládne žít v rodině s malými dětmi, ale štěněti musíte zajistit místo, kde může spát a odpočívat, když je unavené. Malé děti jsou zvědavé, štěňátko je láká, ale nedokáží plně pochopit, že zrovna teď na něho nemají sahat, teď si s ním nemohou hrát, že pejsek odpočívá. Je třeba předejít nepříjemným situacím, kdy unavené štěně může třeba zavrčet.

Pěkné články pro nastávající majitele psů sepsala paní Vladimíra Tichá, jsou k dispozici na stránkách ČMKU.